سفر نامه حج 90
77 بازدید
تاریخ ارائه : 1/19/2013 12:04:00 PM
موضوع: تاریخ و سیره

بسم الله الرحمن الرحیم

 

سفر نامه حج 90

خداوند را سپاس که سال 90 نیز در خدمت حجاج فارسی زبان از ایرانیان و افاغنه و هندی و پاکستانی مقیم آمریکا و کانادا بودم و توانستم دین خود را نسبت به آنچه اندوخته بودم اداء کنم.

زائرانی که از آن دیار آمده بودند، مردمان ایمانی، مذهبی و فعالان عرصه مساجد و حسینیه های آنجا  بودند، با اینکه اکثرا دارای مدارک عالیه بودند، ولی عاشق خانه معبود و زیارت رسول الله (ص) و اهل بیت (ع) بودند،  پا به پا ی من در حرم پیامبر (ص) و بقیع امامان معصوم (ع) و جلسات آموزشی مناسک حضور داشتند، بسیار خوشحال می شدم وقتی که از آنان سوالات مناسک می پرسیدم و جوابهای صحیح می شنیدم و آنان را با جوائز بعثه مقام معظم رهبری تشویق می کردم.

از ایران جزوه آموزش مختصر اعمال عمره تمتع و حج تمتع و نوشته لبیک ، حمد، سوره توحید، تشهد و سی دی آموزش نماز را تهیه و به آنان اهداء نمودم.

اکثرا آنان جوان بودند، بعضی از آنان اهل سنت، که طبق آداب شان عمل می کردند، چهار روز  که در مدینه بودیم جلسات مناسک درباره اعمال عمره تمتع بود، زیرا اگر عمره تمتع را خوب یاد می گرفتند، حج تمتع برایشان آسان می گشت، در ضمن مناسک، مسائل استطاعت حج،  نیابت،  وضو، غسل،  تیمم،  تقلید از مجتهد،  طهارت بدن،  لباس و نیز مسائل نماز، نماز در مساجد مکه، مدینه، نماز جماعت با اهل سنت، سجده روی فرش، نماز استداره ای در مسجد الحرام، نقشه خوانی مناطق عرفات، محل استقرار چادرهای حجاج،  منطقه مزدلفه یا مشعر الحرام، خیام منی،  رمی جمرات و احکام هر یک را ، بارها و بارها تکرار نمودم بطوریکه همگان مسلط گشتند.

از صحنه های جالب توجه برای آن عزیزان، حضور در مسجد شیعیان مدینه و اقامه نماز مغرب و عشاء و آشنایی با شیعیان مدینه بود. از دیگر صحنه های جالب، حضور در دعای کمیل کنار بقیع بود، و نیز حضور در مراسم برائت از مشرکین در سرزمین مقدس عرفات و  شرکت در همایش ایرانیان در بعثه مقام معظم رهبری در مکه بود.

ایرانیان مقیم آمریکا سالیان متمادی در آن کشور مشغول زندگی اند، آنان در تقیه بسیار شدیدی بسر

می برند بطوریکه نمی توانند با حجاج ایرانی ارتباط برقرار کنند و یا در مراسم برائت از مشرکین شرکت کنند، زیرا در آمریکا از آنان ممکن است سوال کنند و موجبات درد سر شود ولی با این وجود بسیاری از آنان در مراسم برائت از مشرکین حضور داشتند.

از مشکلاتی که آنان با آن مواجه اند، کمبود همسر ایرانی و دلخواه در آمریکا است و به ناچار مجبورند با زنان آمریکایی ازدواج کنند و اظهار می داشتند زنان آمریکایی یک خصلت بسیار بدی که دارند اینستکه زود طلاق می گیرند و کانون گرم خانواده شان با تعدادی فرزند متلاشی می شود.

البته اظهار می داشتند زنان ایرانی در آمریکا نمی مانند و زود می خواهند به ایران برگردند و این نیز منجر به طلاق می گردد. و یا زنان ایرانی برای آمدن به آمریکا ازدواج می کنند، و بعد از زمان کوتاهی با دیگری ازدواج می کنند.

یکی از مشکلاتی که آنان با آن مواجه بودند، منقطع شدن نسل آنان با مذهب، ملیت و فرهنگ ایرانی و اسلامی است.

و نیز از مشکلاتی که آنان داشتند نبودن مساجد و کمک نکردن دولت جمهوری اسلامی برای ساختن مساجد و نبودن روحانیت معظم برای امر تبلیغ و امامت مساجد است.

درست است که ما با دولت آمریکا رابطه نداریم، اما آیا با ایرانیان و مسلمانان و شیعیان آنجا نباید تعامل و همیاری و کمک داشته باشیم آیا وهابیت باید ده پانزده مسجد در آنجا بسازند ولی ما یک مسجد هم بنام جمهوری اسلامی نداشته باشیم، ما می توانیم به ایرانیان و مسلمانان آن دیار و نیز جاهای مختلف دیگر جهان، مسجد، حسینیه،  رسانه، انتقال فرهنگ اسلامی و ایرانی داشته باشیم.