چه کنیم که همه ساله حج نصیبمان شود
774 بازدید
تاریخ ارائه : 1/15/2013 9:52:00 AM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

بعضی از افراد تصور می کنند که راه رفتن به حج و زیارت خانه خدا، فقط ثبت نام از طریق بانک و در نوبت قرار گرفتن و یا پول داشتن است، امّا این یکی از راه کارهای آن است، ولی راه کارهای دیگری هم وجود دارد که می تواند ما را  به زیارت خانه خدا برساند و اعمال حج و عمره را انجام دهیم. راه های رسیدن به کعبه مقصود بسیار زیاد است، شاید بیش از هزار راه وجود داشته باشد که بتوان به زیارت خانه خدا رسید، امّا مهمترین راه های آن عبارتند از:

1 - " دعا "  ، دعا یکی از راه های بسیار موثر برای رسیدن به زیارت خانه خدا است، چناچه در ادعیه ماه مبارک رمضان بیش از ده مورد دعا، پیرامون طلب زیارت خانه خدا از خداوند تبارک و تعالی وارد شده است، خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم  سوره غافر آیه 60 می فرماید: ادعونی استجب لکم مرا بخوانید تا دعای شما را استجابت کنم و خداوند مسبّب الاسباب است، و اگر خداوند دعای انسان را مستجاب نماید، وسیله آنرا هم فراهم می سازد.

2 -  " احترام به مسجد "  ، از راه های بسیار موثر برای رسیدن به زیارت خانه خدا رفتن بسیار به مساجد و نماز گزاردن در آن می باشد، خصوصاً خواندن نماز جماعت، جمعه و خدمت به مساجد است، مساجد خانه خدایند و کسی که خانه خدا را آباد کند، لیاقت رفتن به کعبه را پیدا می کند.

3 - " علاقه شدید برای رفتن به زیارت خانه خدا " ، خداوند تبارک وتعالی بصیر و عالم به اسرار درونی ما می باشد و از ضمیر باطن ما آگاهی کامل دارد، اگر به خداوند و شعائرش علاقه زیاد نشان داده و احترام کنیم، خداوند بعد از امتحان، ما را به خانه اش راه خواهد داد.

4 – " خدمت به مردم خصوصاً حجاج "  ، از راه های بسیار موثر برای رسیدن به کعبه، یاری و خدمت به هم نوعان خصوصاً به مسلمین مخصوصاً به حجاج ناتوان می باشد، و این کمک کردن می تواند در وطن، در سفر و نیز در موسم حج و عمره و در سرزمین مقدس مکه و مدینه باشد . کمک کردن می تواند اعم از مالی و جانی باشد مثلاً افرادی که می خواهند به مکه بروند، پیش قدم شویم و آنان را کمک کرده و آنان را به فرودگاه رسانده و بدرقه کنیم و آنان را احترام نمائیم و حوائج آنان را بر آورده سازیم. 5

– " گناه نکردن " ، از اموری که می تواند ما را سریعتر به خانه خدا برساند گناه نکدردن است خصوصاً در  شهر مکه مخصوصاً  بدانیم چه مواردی را در مکه مرتکب شویم، گناه است، مثلا بدانیم که اگر در شهر مکه روی چمن راه رفتن گناه است، و یا کبوتری را با راه رفتن سریع خود بترسانیم، گناه محسوب می شود. خداوند در قرآن کریم سوره حج آیه 25 می فرماید:  کسانیکه در مکه ظلم می کنند ما به آنان عذاب سختی می چشانیم، و یکی از عذاب های آن    محرومیت از سفر مجدد است.

6 – " پرداختن خمس " ، از دیگر راه های که خداوند انسان را به خانه اش دعوت می کند و برای آن وسائلی را مهیا می سازد، پرداختن خمس، زکات، رد مظالم، فدیه و کفاره روزه می باشد، کسی که حاضر نیست خمس، یا زکات و وجوه ات شرعیه خود را بپردازد، چگونه حاضر می شود تا در راه حج و عمره اموال خود را خرج کند، ( البته بعضی افراد برای نشان دادن به مردم که ما هم به مکه رفتیم، پول خرج می کنند.)